წარმატების ისტორია კოოპერატივი "ძუსისპირული"
„მცირე ფერმერული კოოპერატივების მწარმოებლურობის გაძლიერება იმერეთსა და რაჭა ლეჩხუმის რეგიონებში“ არის  ENPARD-საქართველოს მიერ დაფინანსებული პროექტი, რომლის ერთ-ერთი განმახორციელებელი არის საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაცია. პროექტის საერთო მიზანია იმერეთსა და რაჭაში სოფლად სიღარიბის შემცირება. პროექტის მიზნობრივი ჯგუფებია ბიზნესზე ორიენტირებული ჯგუფების, კოოპერატივების, მცირე, ნახევრად-კომერციული ფერმერების, აგრობიზნესის წარმომადგენლების  და სოფლად მყოფი მეწარმეების პროდუქტიულობის და შემოსავლიანობის ზრდა. პროექტის ფარგლებში 23-მა სასოფლო სამეურნეო კოოპერატივმა მოიპოვა დაფინანსება, მათ შორის იყო კოოპერატივი „ძუსისპირული“.
პროექტის შესახებ საინფორმაციო შეხვედრიდან შევიტყეთ, რომელიც ჩვენს სოფელში გაიმართა.   მანამდე გვქონდა იდეა, გვქონდა რესურსი, მაგრამ არ გაგვაჩნდა  საკმარისი ფინანსები საქმიანობის განვითარებისთვის საჭირო ტექნიკური საშუალებების შესაძენად. ამიტომ გადავწყვიტეთ, მონაწილეობა მიგვეღო ამ კონკურსში.
ახლა, ჩვენ კოოპერატივში 6 წევრი ვართ გაწევრიანებული, რამდენიმე დღეში გავიზრდებით 11 წევრამდე.  ჩვენმა საწარმოს შექმნამ სოფელში გააჩინა იმედი და სხვებს აჩვენა წარმატების მაგალითი. ჩვენმა ღვინომ ერთ-ერთი საუკეთესო შეფასება დაიმსახურა საქართველოს ღვინის ფესტივალზე, რამაც კიდევ უფრო მოგვცა სტიმული და საკუთარი თავის რწმენა გაგვიმტკიცა. ამჟამად, აქტიურად ვმუშაობთ ღვინის მაღაზიებთან და ბარებთან. თითქმის ყველა საქართველოს საუკეთესო მაღაზიაში, სხვა ცნობილ ბრენდებთან ერთად ჩვენი ღვინოც იყიდება. სეზონური სამუშაოების შესასრულებლად ვქირაობთ  ხოლმე 3 – 4 ადამიანს, ხოლო მწვანე ოპერაციების დროს დაახლოებით 12–14 ქალბატონს.
მთავარი პრობლემა ჩვენ საზოგადოებაში არის ცოდნის ნაკლებობა.  ჩვენ არ გვაქვს ის უნარები, რაც საბაზრო ეკონომიკას სჭირდება.   ამას რაღაცით სახელმწიფომ უნდა შეუწყოს ხელი.  ვისაც ეს უნარები აქვს იმას ფინანსური რესურსი არ გააჩნია, და ვისაც ფული აქვს იმათ ეს უნარები აკლიათ. ამიტომ აუცილებელია ამ ადამიანების ერთმანეთთან დაკავშირება. ყველა გლეხს ვურჩევდი რომ არ დაკარგონ იმედი და მუდმივად და დაჟინებით ეცადონ საკუთარი მიზნების მიღწევას  და აუცილებლად მიაღწევენ მას.

Success Story Coop “Dzusispiruli”
“Enhancing mall farmer’s cooperatives’ productivity in Imereti and Racha-Lechkhumi region", a project funded by ENPARD-Georgia, projects’ one of the implementing partner is Association of Young Economists of Georgia, with the duration of 01.02.2014-31.06.2017. The overall objective of the project is the reduction of rural poverty in Imereti and Racha. The project action targets semi-commercial small farmers as well as agribusiness and rural entrepreneurs in order to increase their productivity and income as members of business-oriented groups such as cooperatives and associations. Within the project, 23 agricultural cooperatives are established and funded, among them was cooperative “Dzusispiruli”.
I learned about the project at the informational meeting, held in our village. Before that, we had wanted to expend our business but we did not have enough money to buy technical equipment. That's why we decided to participate in this competition.
Now, there is 6 members in our cooperative, in a few days cooperative will grow up to the 11 members. Creation of cooperative in our village showed residents example of success and raised the hope for the better future. Our wine got the best reviews at the wine festival held in Georgia, which strengthen our self-confidence and gave us an incentive.  Our wine is sold together in the well-known wine brands in the best shops and wine bars in Georgia. For the sessional work we hire about 3 -4 employees and for the green operations  we hire 12-14 women.
The main problem in our society is the lack of knowledge. We do not have the skills that are needed for a market economy. The government have to help this process for somewhat. Those who has these skills don’t have a money and vice versa. Finally I would like to advise to the farmers not to lose hope and they will achieve what they want.