წარმატების ისტორია რ/კ "იმერეთი 5"
„მცირე ფერმერული კოოპერატივების მწარმოებლურობის გაძლიერება იმერეთსა და რაჭა ლეჩხუმის რეგიონებში“ არის  ENPARD-საქართველოს მიერ დაფინანსებული პროექტი, რომლის ერთ-ერთი განმახორციელებელი არის საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაცია. პროექტის საერთო მიზანია იმერეთსა და რაჭაში სოფლად სიღარიბის შემცირება. პროექტის მიზნობრივი ჯგუფებია ბიზნესზე ორიენტირებული ჯგუფების, კოოპერატივების, მცირე, ნახევრად-კომერციული ფერმერების, აგრობიზნესის წარმომადგენლების  და სოფლად მყოფი მეწარმეების პროდუქტიულობის და შემოსავლიანობის ზრდა. პროექტის ფარგლებში 23-მა სასოფლო სამეურნეო კოოპერატივმა მოიპოვა დაფინანსება, მათ შორის იყო კოოპერატივი „იმერეთი 5“
„პროექტის შესახებ ზესტაფონის საკონსულტაციო ცენტრის მეშვეობით შევიტყეთ. ძალიან მოგვეწონა კონკურსის პირობები და გადავწყვიტეთ მონაწილეობა მიგვეღო. შევქმენით კოოპერატივი და სიმინდის წარმოება და გადამუშავება დავიწყეთ, ასევე ვახდენთ მის რეალიზაციასაც. ამჟამად წარმოებაში ჩართული ვართ 12 ადამიანი, მათ შორის 6 ქალბატონი. გრანტი ძალიან დაგვეხმარა კოოპერატივს, შეიძლება ითქვას რომ მის გარეშე ასე ვერ განვვითარდებოდით. კონკურსის სხვა მონაწილეებს ვურჩევდი რომ გამოიყენონ ეს შანსი რადგან ის არის უკეთესი შესაძლებლობების გამოვლენის გზა და შანსი უკეთესი მომავალის შექმნის.“

Success Story Coop “Imereti 5”
“Enhancing small farmer’s cooperatives’ productivity in Imereti and Racha-Lechkhumi region", a project funded by ENPARD-Georgia, projects’ one of the implementing partner is Association of Young Economists of Georgia, with the duration of 01.02.2014-31.06.2017. The overall objective of the project is the reduction of rural poverty in Imereti and Racha. The project action targets semi-commercial small farmers as well as agribusiness and rural entrepreneurs in order to increase their productivity and income as members of business-oriented groups such as cooperatives and associations. Within the project, 23 agricultural cooperatives are established and funded, among them was cooperative “Imeruli”.
“We have learned about the project from Zestafoni Consultancy Center. The terms of the grant competition were very attractive so we decided to participate. In the framework of this project we started corn production and processing agribusiness, also we provide our member’s distribution service. Curranty our business employs 12 people, among them 6 women. Business grant was very helpful for our cooperative, without it, our cooperative won’t be so developed. I would like to advise future participants of this project to use this chance as this is the best way for the better future.”