სასწავლო ვიზიტები ქალი მეწარმეებისთვის
2015 წლის 17 ოქტომბერს და 24 ვილისს ქალი მეწარმეებისთვის ჩატარდა 2 სასწავლო ვიზიტი იმერეთსა და კახეთის რეგიონებში საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციის ორგანიზებით.
სასწავლო ვიზიტები მიზნად ისახავდა პროექტის ბენეფიციარებისთვის ბიზნესის ოპერირების ადგილზე ნახვა და წარმატებული მეწარმეების გამოცდილების გაზიარება. ვიზიტები განხორციელდა სადემონსტრაციო მეურნეობებში, რომლებიც წარმოადგენდნენ იმავე სოფლის მეურნეობის სექტორს, რომელსაც მონაწილეები.
აღსანიშნავია რომ წარმატებული და სადემონსტრაციო კოოპერატივების შერჩევა პროექტისთვის განახორციელა სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების სააგენტომ. კახეთის რეგიონში ვიზიტი განხორციელდა ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ შრომაში სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივში ”მარგი ლ”, ხოლო იმერეთის რეგიონში ვანის მუნიციპალიტეტის სოფელ დიხაშხოში - ს.ს. კოოპერატივში ”ვაშლარა”.
იმერეთში - 18, ხოლო კახეთში - 16 მონაწილე იყო პროექტის ფარგლებში შექმნილი სასოფლო სამეურნეო კოოპერატივის წევრები დაესწრნენ სასწავლო ვიზიტებს, მათ საშუალება ქონდათ ადგილზე ენახათ მათთვის საინტერესო წარმოება, მიეღოთ დამატებითი ინფორმაცია და რჩევები საკუთარი მეურნეობების განსავითარებლად ამ სფეროში წარმატებული მეწარმეებისგან.
ვიზიტები მონაწილეებისთვის ძალიან საინტერესო და პროდუქტიული აღმოჩნდა, თითოეული 2 სთ-ზე მეტ ხანს გაგრძელდა. მასპინძლებმა სოფლისმეურნეობის დარგის გარდა ასევე ისაუბრეს ზოგადად კოოპერატივის მენეჯმენტის სირთულეებზეც,კოოპერაციის გამოწვევებსა და მათი გადაჭრის გზებზეც.
სასწავლო ვიზიტები ჩატარდა პროექტის ”ქალები, როგორც აქტორები ცვლილებებისა და გაძლიერებისთვის” ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება ქალთა საინფორმაციო ცენტრის მიერ, ამერიკის შეერთებული შტატების განვითარების სააგენტოს _ USAID-ის მხარდაჭერით, საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციასთან, ფონდ ”ტასოსთან”, ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტთან და გალის რაიონში მოქმედ ორგანიზაციასთან პარტნიორობით.

Study tours for women entrepreneurs
The study tours aimed to demonstrate to the project beneficiaries the business process on-sight to share experience of the successful entrepreneurs. It took place in the demonstration farms representing the same sector as the beneficiaries. The participants were selected from the trainings project target regions.
It is important that the selection of the successful and demonstration agricultural cooperatives was implemented by the Agricultural Cooperatives Development Agency. In Kakheti region, Lagodekhi municipality, village Shroma was selected Agricultural Cooperative “Margi-L”, in Imereti region Vani municipality, village Dikhashkho – cooperative “Vashlara”.
In Imereti – 18 and in Kakheti – 16 participants took place in the study tours representing the established agricultural cooperatives in the scopes of the project. They had opportunity to see on-sight the business process interesting for them, also to receive information and advices for the development of their farms from the successful entrepreneurs in the field.
The visit turned out to be very interesting and productive for the participants and each lasted more than 2 hours. The heads of the cooperatives has talked not only about the agricultural issues, but also discussed the key challenges encountered in the cooperative management and the ways of overcoming the obstacles.
The study tours were conducted in the scopes of the project “Women as agents for change and empowerment”, which is being implemented by the Women Information Centre, by the USAID financial support, in partnership with Association of Young Economists of Georgia, “Taso” foundation, Institute for War and Peace Reporting and the local NGO from Gali.