ფინანსური აღრიცხვის ტრენინგი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისთვის
15-16 მაისს პროექტის ”ქალები, როგორც აქტორები ცვლილებებისა და გაძლიერებისათვის”  ფარგლებში შექმნილი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების წევრებისთვის ჩატარდა 2 დღიანი ფინანსური აღრიცხვის ტრენინგი საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა სოციაციის ორგანიზებით დაბა ბაკურიანში. ტრენინგი გაიარა 19-მა მეწარმე ქალმა  კოოპერატივების თავმჯდომარეებმა და ბუღალტრებმა.
ტრენინგი მიზნად ისახავდა მონაწილეთა ფინანსურ და ბუღალტრულ აღრიცხვასთან დაკავშირებული ცოდნის დონის გაზრდას, რათა მათ დამოუკიდებლად შეძლონ მომავალში ფინანსური აღრიცხვის წარმოება, საგადასახადო დეკლარაციების შევსება და პირველადი ფინანსური დოკუმენტების მოგროვება.
მონაწილეთათვის შემუშავდა სამუშაო წიგნი ”ფინანსური აღრიცხვა”, რომელიც თეორიულ საკითხებთან ერთად მოიცავდა პრაქტიკულ სავარჯიშოებსაც, ფინანსური და ბუღალტრული აღრიცხვის ფორმებს და შაბლონებს, დეკლარაციების ფორმებს.
ტრენინგის ბოლოს მონაწილეებს ქალთა საინფორმაციო ცენტრის წარმომადგენელმა ჩაუტარა სპეციალური სესია ”ფინანსური ანგარიშგება და რეგულაციები”. კოოპერატივები გაეცნენ საქმეთწარმოების საკითხებს, სხვადასხვა ანგარიშგების ფორმებს და სახელმძღვანელოებს.
ტრენინგები ჩატარდა პროექტის ”ქალები, როგორც აქტორები ცვლილებებისა და გაძლიერებისთვის” ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება ქალთა საინფორმაციო ცენტრის მიერ, ამერიკის შეერთებული შტატების განვითარების სააგენტოს _ USAID-ის მხარდაჭერით, საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციასთან, ფონდ ”ტასოსთან”, ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტთან და გალის რაიონში მოქმედ ორგანიზაციასთან პარტნიორობით.

Financial Accounting trainings for agricultural cooperatives
On the 15th – 16th of May 2015 the 2 day ”Financial accounting” trainings were provided for the members of the established agricultural cooperatives in the scopes of the “WACE” project organized by the AYEG. 19 women entrepreneurs (heads of the cooperatives and accountants) have passed the training course.
The aim of the training was to increase the knowledge of the participants about the financial accounting, in order to enable them in future to establish proper record keeping in the cooperatives, independently provide accounting, declaration of taxes, etc.
The “Financial accounting” work-book was elaborated, which included the practical exercises and cases together with the theoretical issues and also the useful forms and templates for the finances and taxes.
At the end of the trainings the WIC representatives conducted the trainings in Financial Reporting and Regulations. The cooperatives were introduced to the forms and templates, required for reporting and regulations.
The Financial Accounting trainings were implemented in the scopes of the project “Women as agents for change and empowerment”, which is being implemented by the Women Information Centre, by the USAID financial support, in partnership with Association of Young Economists of Georgia, “Taso” foundation, Institute for War and Peace Reporting and the local NGO from Gali.