15-16 ოქტომბერს პროექტი „ძლიერი ადგილობრივი მმართველობა ეფექტური სამოქალაქო ჩართულობით“-ს ფარგლებში ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციამ განახორციელა საჭიროების გამოვლენი მეთოდოლოგიის პილოტირება ახალციხისა და ადიგენის ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან და მოსახლეობასთან.
პილოტირების პირველ დღეს ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები გაეცნენ „მოსახლეობის საჭიროებების გამოვლენის მეთოდოლოგიას“. აღნიშნული მეთოდოლოგია, შემუშავებულია საეა-ს ექსპერტების მიერ, და დაფუძნებულია ადგილობრივ და უცხოურ პრაქტიკაზე. მისი შექმნის მიზანია დაეხმაროს ადგილობრივ თვითმმართველობას მოამზადოს ბიუჯეტი და პროგრამები მოსახლეობის საჭიროებებზე დაფუძნებით.
პილოტირების მეორე დღეს, ესწრებოდნენ როგორც ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები, ასევე ადგილობრივი მოსახლეობა. შეხვედრის ფარგლებში თვითმმართველობის წარმომადგენლებმა პრაქტიკაში გამოიყენეს საეა-ს მიერ შექმნილი მეთოდოლოგია.

MEETING WITH THE REPRESENTATIVES OF LOCAL GOVERNMENT OF AKHALTSIKHE AND ADIGENI MUNICIPALITIES AND THE LOCAL VILLAGERS
In the scopes of the project “Strong Local Governance through Enhanced Civil Participation”, on 15-16 of October Association of Young Economists of Georgia piloted the assessment tool with the representatives of local government of Akhaltsikhe and Adigeni municipalities and the local villagers.
On the first day of piloting the representative of AYEG presented “assessment tool” to local government of Akhaltsikhe and Adigeni municipalities. “Assessment tool” was drafted by AYEG experts. The tool is based on the best local and international practice. The tool is created for helping local government in preparing of their budget and programs, based on community needs.
The second day of piloting was attended by the local government and the local villagers.  During the meetings representatives of LG used methodology developed by AYEG in practice.