აღმოსავლეთ-დასავლეთის მენეჯმენტის ინსტიტუტი (EWMI)
საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციამ განახორციელა არასამთავრობო ორგანიზაციების ადვოკატირების უნარების და შესაძლებლობების შეფასების კვლევა. შეფასება ჩატარდა საჯარო პოლიტიკის, ადვოკატირებისა და სამოქალაქო საზოგადოების პროექტის (G-PAC) დაკვეთით. პროექტი დაფინანსებულია ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მიერ და ახორციელებს აღმოსავლეთ-დასავლეთის მენეჯმენტის ინსტიტუტი (EWMI).
კვლევის შედეგების მიხედვით მომზადდა მოთხოვნის შესაბამისი ადოკატირების უნარების განვითარების პროგრამა. კვლევის შედეგად გამოვლინდა არასამთავრობო ორგანიზაციების არსებული გამოცდილება, ასევე შეფასდა ადვოკატირების ეფექტიანად განხორციელების უნარები და შესაძლებლობები. ასევე, გამოიკვეთა ის ძირითადი ხელისშემშლელი ფაქტორები, რომლებიც ნეგატიურად მოქმედებენ ორგანიზაციების მიერ ეფექტურ ადვოკატირების განხორციელებაზე. სულ გამოიკითხა 100 არასამთავრობო ორგანიზაცია საქართველოს მასშტაბით. ასევე, ჩატარდა 12 ფოკუს ჯგუფის შეხვედრა მოსახლეობასთან და გაკეთდება სამაგიდო კვლევა.

CSO’s Advocacy Index
The AYEG has conducted the Georgian CSOs Advocacy capacity assessment survey.  The survey was conducted in the scopes of the contract with the Policy, Advocacy, and Civil Society development in Georgia (G-PAC). The project was funded by the U.S.  Agency  for  International Development  (USAID)  and  implemented  by  East  West Management  Institute, Inc. (EWMI).
Based on the survey results was developed the advocacy capacity building program. As a result of the survey the CSOs’ Advocacy experience was identified and also the capacity and the opportunities of the efficient advocacy were assessed. The assessment identified potential gaps that negatively affect the implementation of the efficient advocacy of the CSOs.
The 100 CSOs’ Advocacy Capacity Assessment was conducted all over Georgia. Also, 12 focus-group meetings with citizens were held and desk research was conducted.